Pielęgnacja cery trądzikowej
Cera trądzikowa – jak o nią dbać?
5 stycznia 2015
Trądzik to zmora ponad 90% nastolatków. Niestety jest to problem, który coraz częściej dotyka również osoby dorosłe. Problem jest złożony i delikatny, ponieważ bezpośrednio powiązany z układem hormonalnym. Trądzik jest leczony antybiotykami, które ograniczają rozwój bakterii Propionibacterium acnes - głównych winowajców w powstawaniu stanów zapalnych, tabletkami hormonalnymi, które regulują poziom androgenów we krwi, ograniczając w ten sposób ich wpływ na nasilone wydzielanie sebum i rogowacenie naskórka, ziołami, które regulują gospodarkę hormonalną, dietą poprzez eliminację wysoko przetworzonej żywności, słodyczy, słodzonych napoi i uzupełnienie jej o kwasy nienasycone, dużą ilość wody, świeże warzywa (ewentualnie mrożone) i owoce. Ogromne znaczenie dla stanu skóry ma oczywiście odpowiednia pielęgnacja.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów, szczególnie wśród młodych i niedoświadczonych osób jest nadmierne wysuszanie skóry. To surowe traktowanie własnej cery, wynika z błędnego przekonania, że odkażenie i wysuszenie skóry, spowoduje eliminacje bakterii i usunie sebum zatykające pory. Wielu z pewnością przekonało się, że brutalne traktowanie cery silnymi detergentami, przecieranie np. kwasem salicylowym powoduje odwrotny skutek w postaci jeszcze intensywniejszej produkcji sebum, i rogowaciejącego naskórka, uniemożliwiającego wydostanie się sebum na zewnątrz. Do mycia twarzy powinno używać się delikatnego żelu normalizującego np. z serii Max Dermasebum, którą polecamy do skóry problematycznej w kierunku trądziku, rozszerzonych porów, tłustej i mieszanej. Jeżeli skóra jest wyjątkowo wrażliwa, wykorzystajmy wodę przegotowaną. Twarz delikatnie osuszamy – nie wskazane jest tarcie twarzy ręcznikiem, przemywamy tonikiem, który obkurcza pory, i przywraca naturalne ph skóry. Twarz smarujemy kremem normalizującym, który z jednej strony ograniczy wydzielanie sebum i poprzez działanie antybakteryjne zredukuje rozwój bakterii. Wypryski należy wysuszać punktowo, najlepiej używając w tym celu maski punktowej, która zlikwiduje stan zapalny.
Kolejnym krokiem, o którym zbyt często zapominają osoby zmagające się z trądzikiem jest peeling. Ze względu na specyfikę skóry problematycznej, używamy peelingu enzymatycznego lub delikatnego peelingu enzymatyczno - mechanicznego. Peeling skóry twarzy, złuszczy naskórek, odblokuje ujścia gruczołów, dokładnie oczyści z pozostałości makijażu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Elementem bardzo istotnym, a pomijanym przez wiele kobiet jest mycie, wymiana i dezynfekcja akcesoriów do makijażu (pędzli, gąbek itp.). Należy również unikać kosmetyków kolorowych komodogennych, zapychających pory, stosować kosmetyki z filtrem w codziennej pielęgnacji, ponieważ słońce nawet obecnie zimową porą przyspiesza starzenie się skóry i bardzo wysusza wrażliwą trądzikową cerę.