Pielęgnacja skóry wokół oczu
Jak sprawić, aby nasze oczy zachowały młodzieńczy blask?
W codziennej pielęgnacji twarzy, szczególną troską należy otoczyć okolice oczu. Ze względu na wrażliwość tego obszaru oraz niewielką ilość gruczołów łojowych, stan zdrowia oraz błędy pielęgnacyjne łatwo odbijają się na delikatnej skórze. W niesamowitym tempie rozwijający się rynek kosmetyczny podsuwa nam coraz to nowe rozwiązania problemów cieni i zmarszczek pod oczami. W poniższym artykule znajdziecie Państwo informacje o czynnikach, które przyspieszają starzenie skóry i kilka porad jak zmienić codzienne nawyki, aby na dłużej zachować młody i zdrowy wygląd.
Czynniki wpływające na kondycję skóry pod oczami.
Zanim dobierzemy odpowiedni krem pod oczy, powinniśmy przyjrzeć się czynnikom, które przyspieszają, które mogą negatywnie odbijać się na kondycji skóry. W pierwszej kolejności warto omówić te, na które wpływ mamy największy, czyli brak snu, źle dobrana pielęgnacja, niestaranny demakijaż, niezbilansowane odżywianie, sporadyczne korzystanie z okularów przeciwsłonecznych oraz zwlekanie z wizytą u okulisty (w przypadku problemów ze wzrokiem).
- Sen
Podpuchnięte oczy są jedynie drobna manifestacją stanu, w jaki wprowadzamy nasz organizm nie pozwalając mu właściwie odpocząć. Czasami każdemu z nas zdarza się nie przespana noc, jednak na co dzień powinniśmy zrobić wszystko, żeby wygospodarować odpowiednią ilość godzin na nocną regeneracje. Należy również pamiętać, że podczas snu najlepiej wchłaniają się kosmetyki, które nałożymy na twarz podczas wieczornej pielęgnacji. Możemy zwiększyć efektywność naszego snu wprowadzając kilka prostych zmian.
Porada eksperta: Sypialnia powinna być dobrze przewietrzona przed snem, najlepiej otworzyć okno na oścież na kilkanaście minut zamiast rozszczelnić na całą noc. Jeżeli nie jesteś alergikiem możesz wstawić do sypialni kwiaty doniczkowe, które produkują tlen w nocy (np. dracena, aloes, skrzydłokwiat). Przed snem warto się odprężyć, posłuchać muzyki relaksacyjnej, rozciągnąć i rozmasować ciało. Nie należy również jeść na dwie godziny przed snem oraz zasypiać z tabletem w ręce.
- Demakijaż
Do oczyszczania oczu z resztek makijażu najlepiej używać środków na bazie olejków lub płynów micelarnych. Kosmetyki te, dzięki swojej budowie nie naruszają płaszcza hydrolipidowego. Absolutnie nie należy trzeć oczu wacikami. Wystarczy przyłożyć nasączone płatki kosmetyczne, poczekać kilka sekund aż rozpuszczą tusz do rzęs, zetrzeć i zmienić wacik. Niedopuszczalne jest rozcieranie resztek makijażu po całej okolicy oczu. Waciki użyte jako ostatnie powinny pozostać czyste.
- Odżywianie
Kondycja skóry w dużej mierze zależy od tego co spożywamy każdego dnia. Tłuste i ciężkostrawne jedzenie, żywność wysokoprzetworzona, słodzone napoje oraz duże przerwy między posiłkami nie służą nam najlepiej. Kluczowe dla stanu skóry jest również dostarczanie w diecie odpowiedniej dawki witamin A, E i C, koenzymu Q, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, składników mineralnych takich jak selen i cynk. Ponadto należy pić wodę mineralną, zieloną, białą lub czerwona herbatę oraz napary ziołowe m.in. z pokrzywy i bratka.
- Okulary
Promieniowanie UVA i UVB oddziałuje na nas przez cały rok, dlatego do kremów i fluidów dodawane są filtry przeciwsłoneczne. Jednak bardzo często zapominamy chronić oczy i okulary przeciwsłoneczne wyciągamy dopiero latem lub podczas prowadzenia samochodu. Brak ochrony przed promieniowaniem UV jest jedną z przyczyn zwyrodnień gałki ocznej m.in. zaćmy oraz przyspiesza starzenie się skóry pod oczami prowadząc do zmarszczek i przebarwień. Co ciekawe oczom najbardziej szkodzi słońce poranne i popołudniowe, ponieważ właśnie wtedy znajduje się na wysokości naszego wzroku. Dla kondycji skóry wokół oczu niezmiernie ważne jest dobranie okularów korekcyjnych w przypadku nawet małej wady wzroku. Kurze łapki mogą powstać znacznie później jeżeli nie będziemy nadwyrężać oczu mrużąc je przy czytaniu.
Z wieloma czynnikami przyspieszającymi starzenie się skóry pod oczami możemy sobie skutecznie radzić. Warto świadomie podejść do problemu zamiast oczekiwać, że same kosmetyki naprawią i ukryją nasze zaniedbania.